logo silver 150h-cienCentrum Stomatologiczno-Medyczne SilverMed

Periodontologia

"Paradontoza zaczyna się od kamienia nazębnego ..."

Leczenie chorób przyzębia

W KLINICE SilverMed zajmujemy sie także leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

 

periodentologia-dentysta-luban

Podstawą leczenia jest profilaktyka i higiena (prawidłowe szczotkowanie, a także usuwanie osadu, płytki i kamienia nazębnego).Nie wykonywanie tych zabiegów może prowadzić do stopniowo rozwijającej się paradontozy, czyli zapalenie przyzębia. W dziąsłach powstają kieszonki, coraz bardziej odsłaniające ząb i powodujące jego stopniowe rozchwianie, a w końcu jego wypadnięcie.

STOMATOLOG LUBAŃ

 

Stosowane przez nas metody leczenia obejmują:

  • Usuwanie osadu i kamienia nazębnego
  • Kiretaże
  • Szynowanie rozchwianych zębów za pomocą włókna szklanego
  • Odbudowę regeneracji kości preparatami kościo-zastępczymi
  • Zlekceważenie oznak paradontozy może doprowadzić do utraty zębów.

 

Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Jest to procedura medyczna najczęściej stosowana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Klinice SilverMed wykonujemy dwa typy kiretażu:

  • Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć;
  • Kiretaż otwarty – stosowany w celu oczyszczania kieszonek głębszych; podczas zabiegu odchyla lub nacina się dziąsło, co pozwala zajrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić;

Po co unieruchamia się rozchwiane zęby?

Szynowanie ma na celu umocnienie zębów (przez ich połączenie), ponieważ połączone zęby lepiej opierają się siłom wyważającym poszczególne zęby. Dzięki unieruchamianiu maleje wpływ urazów, które działają na poszczególne zęby. Dzieje się tak, ponieważ siła żucia rozkłada się na większą grupę zębów. Ponadto szynowanie skutecznie hamuje wędrowanie, przechylanie i wysuwanie się zębów.

Unieruchamianie jest także świetnym sposobem na rozwiązanie problemów związanych z nocnym zgrzytaniem zębów. Poprawia także łuk zębowy, a jeśli to konieczne podnosi wysokość zgryzu. Szynowanie stosuje się także po operacjach chirurgicznych w celu utrzymania niepewnie trzymających się zębów.
Szyny tymczasowe

Do najczęściej stosowanych szyn tymczasowych należą konstrukcje z drutu  wzmocnione materiałem złożonym.


Szyny tymczasowe akrylowane stosuje się w leczeniu parafunkcji żucia. Używane są po zabiegach na przyzębiu i do czasowego ustalenia równowagi zgryzowej
.szynowanie male Dentysta Lubań

Foto przedstawia zszynowane zęby od strony językowej .

Parodontoza (paradontoza, przyzębica) atakuje podstępnie. Zapalenie przyzębia przez długi czas nie daje o sobie znać. Nieleczona prowadzi do utraty zębów. Na paradontozę choruje ponad 10 proc. ludzi na świecie, w Polsce - około 70 proc. Wynika to z faktu, że zaledwie 1/3 z nas wie, jakie są przyczyny parodontozy i jak się jej ustrzec, a przede wszystkim, że można ją skutecznie leczyć.

 

Proste sposoby na stany zapalne dziąseł i parodontozę

›› Przy stanach zapalnych należy używać miękkiej szczoteczki, aby jak najmniej drażnić dziąsła.

›› Stan zapalny dziąseł - ale tylko w początkowym etapie choroby - można zlikwidować płukankami. Wykorzystuje się napary ziołowe (z kłącza pięciornika, liści szałwii i mięty pieprzowej, koszyczków rumianku, kwiatów czarnego bzu, kory dębu), które działają ściągająco i przeciwzapalnie. W aptekach dostępne są też gotowe płukanki ziołowe o takim samym działaniu, np. azulan, septosan, dentosept. Po konsultacji ze stomatologiem można stosować chemiczne preparaty do leczenia dziąseł, np. paroplak, skinseptoral, corsodyl.

›› W warunkach domowych także powinno się masować dziąsła. To zabieg prosty, ale bardzo pomocny. Czystym palcem lub gumowym stymulatorem osadzonym na szczoteczce do zębów „naciągamy” dziąsło na ząb. Czynność tę należy powtarzać kilka razy przy każdym myciu zębów.

›› W pielęgnacji dziąseł przydaje się też aparat irygacyjny (tzw. water-pick). Przez odpowiednio zbudowaną szczotkę przepływa pod niewielkim ciśnieniem woda, która ułatwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych, co zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

 

 

Rzadko kto wie , że w sanatoriach Ciechocinka, Kamienia Pomorskiego i Buska Zdroju leczy się paradontozę natryskami: woda pod ciśnieniem dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe oraz kieszonki. Korzystnie działają wody lecznicze, przede wszystkim solanki, wody siarkowe, żelaziste, gipsowe, a także woda morska. Masaż strumieniem wody leczniczej powoduje spłycenie (jakby zarastanie) kieszonek dziąsłowych. Po zabiegu dziąsła nie bolą ani nie krwawią, a zęby są bardziej stabilne. Chore dziąsła można smarować pastą borowinową podgrzaną do temperatury 45 - 50ˇC. Przez odpowiedni masaż pasta jest wprowadzana również do kieszonek.