Wybielanie zębów
Wybielanie zębów
PROMOCJA SIVE AKTUALNOŚCI
Wybielanie nakładkowe ( kuracja 5-12 dni) – domowe, jest szybkim, bezpiecznym i efektywnym systemem który eliminuje przebarwienia zębów. Żel nakłada się w domu przy użyciu indywidualnych szyn wykonanych w gabinecie. Żel może być stosowany zarówno w dzień jaki i w nocy podczas snu.
Dlaczego na zębach powstają przebarwienia?
Powodów może być kilka. Przebarwienia powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zaś zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. Także stare, często złe wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.
Czy wybielanie zębów przez stomatologa jest bezpieczne?
Tak! Opatentowany przez firmę Ultradent preparat Opalescence przy właściwym stosowaniu usuwa większość przebarwień w bezpieczny i skuteczny sposób. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa i zębiny wybielając je, jednak właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona, a jedynie ulega ona rozjaśnieniu. Bezpieczeństwo wybielania zębów systemem Opalescence zostało potwierdzone przez wieloletnie badania kliniczne prowadzone na akademiach medycznych i uniwersytetach w Polsce i na całym świecie. Gdy stosuje się preparat w sposób zalecony przez stomatologa jest on absolutnie bezpieczny.
Opalescence do wybielania nakładkowego jest żelem, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, który przez dziesięciolecia był używany jako środek do dezynfekcji jamy ustnej, a obecnie umożliwia wybielenie zębów milionom ludzi na całym świecie.
Jak działa preparat do wybielania zębów Opalescence?
Składniki preparatu uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie – wybielenie przebarwień zębów. Wybielanie zębów przy użyciu Opalescence jest skuteczne przy rozjaśnianiu całych łuków zębowych jak i pojedynczych zębów, a nawet fragmentów zęba. Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) orazwypełnienia
pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru, (co trwa zwykle dwa tygodnie), lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni
kolor. Z reguły najpierw wybiela się zęby a następnie uzupełnia ubytki dopasowując kolor wypełnień i uzupełnień protetycznych do nowego jaśniejszego. Karta kolornika do kontroli procesu wybielania zębów
Jak przebiega kuracja Opalescence?
Najczęściej stosuje się wybielanie nakładkowe. Lekarz pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie specjalnych, indywidualnych dla każdego pacjenta nakładek na zęby. Przezroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Lekarz stomatolog wydaje pacjentowi strzykawki z żelem Opalescence, wyjaśnia pacjentowi jak go aplikować do nakładek, i na jaki czas je zakładać. W domu w prosty sposób pacjent umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ja na całą noc. Efekt jest widoczny bardzo szybko, często już po pierwszej nocy. W zależności od potrzeby kuracja trwa od trzech do dziesięciu nocy. Lekarz stomatolog może też zalecić zakładanie nakładki z żelem wybielającym w ciągu dnia. Zazwyczaj stomatolog wyznacza co kilka dni wizyty kontrolne.
Przed wybielaniem
Po wybielaniu – kuracja 10 dni
Stomatolog może też wybrać metodę wybielania zębów w gabinecie, nie stosuje się wówczas nakładek, a jedynie nakłada na zęby specjalny preparat wybielający Opalescence Boost. Efekt wybielenia zębów można osiągnąć wówczas nawet po jednej wizycie. Jest to metoda znacznie szybsza jednocześnie równie bezpieczna i skuteczna jak wybielanie nakładkowe. Czasami bardzo ciemne zęby mogą wymagać wybielania przez dłuższy okres czasu.
Stomatolog Lubań
Dlaczego Opalescence?
Preparaty wybielające Opalescence są wytwarzane przez amerykańską firmę Ultradent, producenta wielu nowoczesnych materiałów stomatologicznych. Firma Ultradent jest pionierem i liderem wśród producentów preparatów do wybielania zębów. Już w 1990 r. Wyprodukowała pierwszy skuteczny i bezpieczny żel wybielający do stosowania w wygodnych indywidualnych nakładkach. W 1996r. jakość i bezpieczeństwo Opalescence zostały potwierdzone nadaniem prestiżówego certyfikatu ADA – Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Opalescence 15%PF jest też pierwszym preparatem do wybielania zębów zawierającym odpowiednie dodatki przeciwko nadwrażliwości zwiększające komfort kuracji. Opalecscence jest dostępny w różnych smakach m.in. miętowym i arbuzowym.
W Polsce preparaty Opalescence są znane i stosowane z powodzeniem od 1989 roku. Wybielanie zębów metodą Opalescence zostało dokładnie przebadane na akademiach medycznych i okazało się skuteczne, bezpieczne i dające trwały efekt. Preparaty do wybielania zębów Opalescence posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty zarówno polskie, jak i międzynarodowe, także te obowiązujące w Unii Europejskiej.
Czy efekt będzie trwały?
U osób zachowujących normalną higienę jamy ustnej wybielanie zębów jest trwałe tak jak każdy zabieg stomatologiczny. Jasny kolor utrzymuje się długo, gdy pacjent stosuje zalecone przez lekarza metody dbania o higienę jamy ustnej. Wybielone zęby mogą ciemnieć po kilku latach od zabiegu wybielenia, lecz powrót ciemnej barwy jest nieznaczny i zależy od wpływu substancji przebarwiających zęby np. tytoniu, kawy, soków. W podtrzymaniu efektu wybielania może także pomóc pasta do zębów Opalescence.
Stomatologia estetyczna Lubań
Stomatologia Estetyczna Lubań
Dlaczego powinno się wybielać zęby pod nadzorem stomatologa?
Przed przystąpieniem do wybielania lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł pacjenta dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu. Często najpierw muszą być usunięte stare nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły lekarz wykonuje wtedy wypełnienie tymczasowe, ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu. Ostatecznie zęby są wypełniane po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się jaśniejszego koloru zębów. W zależności od trybu życia pacjenta i stopnia przebarwienia zębów lekarz stomatolog dobiera preparat i przebieg kuracji. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej preparatów do wybielania zębów bez udziału lekarza. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że mają wypełnienia w kolorze zębów i nie ulegną one wybieleniu i po takim samodzielnym wybielaniu będzie potrzebna ich wymiana na nowe. Przy niekontrolowanym nadmiernym wybielaniu zęby mogą stać się przezroczyste i przez to sprawiać wrażenie ciemniejszych, wypełnienia z amalgamatu mogą zacząć prześwitywać przez tkanki zęba. Gdy pacjent ma nieszczelne stare wypełnienia może zacząć odczuwać dolegliwości bólowe, zęby które były nadwrażliwe mogą stać się jeszcze bardziej nadwrażliwe. Wybielenie zębów jest bezpowrotne i nie można ich tak jak włosów ponownie zabarwić na ciemniejszy kolor. Tylko stomatolog może przygotować pacjenta do wybielania w odpowiedni sposób, wybrać odpowiednią metodę, zapobiec nadmiernemu wybieleniu, czy nadwrażliwości.
Czy w trakcie wybielania mogą wystąpić jakieś dolegliwości?
Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa w trakcie trwania kuracji żadnych dolegliwości. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. Lekarz stomatolog może zalecić zastosowanie specjalnego preparatu (Ultra Ez) minimalizującego jej objawy. Nowy Opalescence 15% PF zawiera dodatek fluoru i związków potasu, które pozwalają na wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie ewentualnej nadwrażliwości w trakcie wybielania.
Pacjent otrzymuje :
1. indywidulanie wykonane i dopasowane nakładki na łuki zębowe
2. środek wybielający w wygodnych do aplikacji i przechowywania strzykawkach
3. specjalną pastę do zębów
4. pojemnik na nakładki
5. pisemne zalecenia odnośnie postępowania w trakcie i po wybielaniu
Najczęściej zadawane pytania odnośnie wybielania
1. Czy każdy może wybielić swoje zęby?
Prawie każdy pacjent może wybielić swoje zęby. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia wybielania, dlatego lekarz stomatolog po przeprowadzeniu badania kwalifikuje pacjenta do tego zabiegu.
2.Czy wybielanie jest bezpieczne i nie niszczy zębów?
Badania kliniczne dowodzą, że wybielanie zębów pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza stomatologa jest bezpieczne.
3. Czy są jakieś skutki uboczne?
Po wykonaniu zabiegu wybielającego mogą czasem wystąpić skutki uboczne takie jak:
- Podrażnienie dziąseł, warg: Żel wybielający, wchodząc w kontakt z dziąsłami lub ustami podczas zabiegu, może spowodować stany zapalne lub białe zabarwienie tych obszarów. Jest to wynikiem narażenia tkanek tych części ciała na działanie żelu wybielającego. Zapalenie i/lub zabarwienie na biało dziąseł i warg jest chwilowe dziąsła uzyskują dawny kolor po 30 minutach. Jeżeli podczas wybielania żel wejdzie w kontakt z tymi częściami ciała, mogą Państwo odczuwać kłucie i mrowienie tkanki miękkiej.
- Nadwrażliwość zębów: Wprawdzie nieczęsto, ale czasami po wybielaniu występuje nadwrażliwość zębów utrzymująca się przez kilka dni. U osób, które już cierpią na nadwrażliwość zębów czy które mają pęknięcia lub mikropęknięcia na zębach lub z innego rodzaju przypadłościami stomatologicznymi powodującymi nadwrażliwość, po wybielaniu dolegliwości te mogą nasilić się bądź może wydłużyć czas utrzymywania się nadwrażliwości zębów.
- Ból zębów: W niektórych przypadkach, może wystąpić ból zębów. Nie jest to wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu. Ból ten może wystąpić nawet kilka godzin po zabiegu. Jest najczęściej krótkotrwały i słaby.
4. Czy po wybielaniu należy stosować jakieś preparaty lub specjalną dietę?
Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu można tylko pić wodę mineralną . Należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych płynów, gdyż żel powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące.
W trakcie kuracji wybielającej oraz 7 dni po zakończeniu, nie można jeść: produktów kolorowych i koloryzujących jak np: czekolady, buraczków, ciemnych sosów, zup , wędlin, pasztetów, serów żółtych i topionych, warzyw surowych i gotowanych, owoców (z wyjatkiem bananów) nie wolno pić: kawy, herbaty, soków, coca - coli itp., czerwonego wina, piwa jasnego i ciemnego, kolorowych alkoholi.
W trakcie kuracji wybielającej oraz 7 dni po jej zakończeniu można jeść produkty: ryż, białe sosy, makarony, ziemniaki, jajka gotowane bez żółtek, kurczak (gotowany), ryby (gotowane), jogurty naturalne, białe sery, produkty mleczne białe, pieczywo białe, płatki śniadaniowe, banany oraz pić: wodę mineralną (bez cytryny), białe alkohole (wyłączając jasne piwo), mleko.
5. Czy po wykonaniu zabiegu moje zęby już zawsze będą białe?
Efekt wybielania nie utrzymuje się na stałe i w celu zachowania pożądanego koloru konieczne mogą być konieczne powtórzenia. Naturalną reakcją zębów jest powrót do stanu początkowego, ale następuje on stopniowo i jest to normalne.
6. W czym wybielanie stomatologiczne jest lepsze od past wybielających dostępnych w sklepach?
Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór past wybielających w sklepach, jednak w większości przypadków pasty te usuwają powierzchniowo przebarwienia i nieco rozjaśniają szkliwo, ale w istotny sposób nie wpływają na kolor uzębienia. Najczęściej aby zmienić kolor szkliwa potrzebne jest użycie wysokiego stężenia preparatu wybielającego które jest możliwe pod kontrolą lekarza stomatologa.