Pytania i odpowiedzi
Stomatolog Gryfów, Zgorzelec, Świeradów
Protetyka
Mam braki w uzębieniu, chciałabym wstawić zęby, ile to będzie kosztować?
Nie da się tego określić bez badania pacjenta. O wyborze danego uzupełnienia protetycznego nie decyduje liczba brakujących zębów, a raczej ilość i stan zębów pozostających w jamie ustnej. Plan leczenia dla każdego pacjenta jest inny, stąd też nie można zaocznie określić kosztów.
Czy można wykonać najpierw jedną protezę np. górną, a za jakiś czas druga dolną?
Nie zawsze jest to możliwe, a czasem nawet niewskazane. Zdarza się, że jedna proteza nie potrafi funkcjonować bez drugiej.
Kiedy lepiej jest wykonać uzupełnienie stałe typu korony, mosty, a kiedy protezy?
Uzależnione jest to od warunków w jamie ustnej pacjenta oraz od jego możliwości finansowych. Jeśli tylko warunki na to pozwalają zawsze lepszym rozwiązaniem będą protezy umocowane na stałe, więc korony i mosty cementowane w ustach, niż protezy ruchome (np. akrylowe czy szkieletowe). Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie. Jeśli braki uzębienia są rozległe, korzystniejsze może być wykonanie protez ruchomych.
Czy można tego samego dnia usunąć ząb i dostawić go do protezy?
W naszym gabinecie jest to możliwe. Należy jednak wcześniej umówić się na wizytę i zgłosić taka potrzebę.
Czy naprawy protez objęte są gwarancją?
Protezy wykonane w naszym gabinecie w terminie do 1 roku objęte są gwarancją, jednak z zakresu gwarancji wyłączone są sytuacje gdy proteza ulegnie zdeformowaniu na skutek upadku, nadepnięcia na protezę, „domowych reperacji”, nie uzupełniania kolejnych utraconych przez pacjenta zębów i co za tym idzie zmieniających się warunków zgryzowych.
Czy w przypadku złamania korony zęba własnego zawsze należy usunąć korzeń?
Na szczęście nie zawsze! Jeśli wokół korzenia nie ma poważniejszych zmian istnieje szansa na pełną rekonstrukcję korony zęba. Po leczeniu kanałowym można wykonać wkład koronowo-korzeniowy, obrazowo mówiąc „rusztowanie” dla dalszej odbudowy jaką będzie korona protetyczna.
Chirurgia stomatologiczna
Ile kosztuje wyrwanie zęba?
Wszystko zależy od rodzaju zabiegu chirurgicznego, rodzaju zęba, konieczności zapatrzenia rany po zabiegu. Inny jest koszt zabiegu usunięcia zęba w sposób klasyczny, inny zaś w przypadku dużego zniszczenia zęba lub jego nietypowej budowy anatomicznej. Cena uwzględnia trudność przypadku, zużycie materiałów i poświęcony czas.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Po zabiegu należy:
- trzymać zagryziony gazik przez 0,5 godz.
- 2 godziny nie jeść, nie pić
- w dniu zabiegu nie palić papierosów i nie pić alkoholu
- niczym nie płukać jamy ustnej, żeby nie wypłukać skrzepu
- stosować zimny okład na wargę lub policzek w zależności od operowanego miejsca
- nie wykonywać żadnego wysiłku fizycznego
- przyjmować zalecone leki
Szwy rozpuszczają się same-zwykle po 4-5 tygodniach. Jeśli nie utrudniają utrzymania higieny - nie jest konieczne ich zdejmowanie - czekać do czasu aż się same rozpuszczą
Obrzęk operowanego miejsca jest normą i utrzymuje się zwykle ok. 2-3 dni od zabiegu, stopniowo malejąc. Zimne okłady i stosowane leki łagodzą objawy pozabiegowe.
Czy po wyrwaniu zęba można prowadzić samochód?
Tak, po zabiegu w znieczuleniu miejscowym można prowadzić samochód.
Czy do wyrwania zęba potrzebne jest zdjęcie zęba?
Tak, do zabiegu chirurgicznego jakim jest usunięcie zęba potrzebne jest zdjęcie rtg zęba, ale nie jest to problem, ponieważ zdjęcia rtg wykonujemy na miejscu.
Moja mama choruje na serce, cukrzycę i nadciśnienie- czy może mieć wyrwany ząb przez dentystę?
Tak może, wcześniej należy zgłosić się na konsultację, lekarz zbada pacjentkę, zbierze wywiad i zleci odpowiednie postępowanie przed zabiegiem wyrwania zęba.
Endodoncja
Czy warto leczyć ząb kanałowo?
Zdecydowanie tak. Alternatywą dla zęba wymagającego leczenia kanałowego jest jego usunięcie. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala zachować ząb na wiele lat.
Ze względu na pracochłonność i konieczność korzystania z nowych technologii i materiałów leczenie kanałowe wymaga umowienia dłuższej wizyty. Uzupełnienie usuniętego zęba za pomocą implantu lub mostu protetycznego generuje większe koszty niż w przypadku leczenia kanałowego.
Dlaczego mój ząb musi być leczony kanałowo?
Leczenia kanałowego wymaga ząb, w którego miazdze (wnętrzu) doszło do nieodwracalnych procesów patologicznych, najczęściej jest to ząb z dużym ubytkiem. Miazga z rozwiniętym procesem zapalnym nie jest już w stanie wyeliminować infekcji i samoistnie się zregenerować, ale wciąż pozostaje żywa, stąd typowym objawem jest ból zęba. Zwykle, gdy ząb boli samoistnie - na uniknięcie leczenia kanałowego jest zbyt późno. Często zdarza się, że proces zapalny miazgi przechodzi w stan przewlekły, a wtedy dolegliwości bólowe mogą na pewien czas ustąpić.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Różnie W przypadku zębów z zaawansowanymi zmianami martwiczymi i zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych czas leczenia może zostać wydłużony do kilku tygodni. Pomiędzy poszczególnymi wizytami lekarz zakłada do kanałów specjalne opatrunki lecznicze.
Czy leczenie kanałowe boli?
Współczesne leczenie kanałowe nic nie boli - zęby leczy się w znieczuleniu miejscowym.
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym wymaga często odbudowy protetycznej?
Ząb wymagający leczenia kanałowego jest już w znacznym stopniu zniszczony. Do tego dochodzi utrata sporej części twardych tkanek zęba związana z opracowaniem zęba w trakcie leczenia kanałowego. W efekcie korona własna zęba jest niejako pusta w środku. Jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i w odpowiednim zakresie, to ząb odbudowuje się typowym wypełnieniem kompozytowym. Jeśli jednak stopień zniszczenia korony nie rokuje utrzymania wypełnienia, to często jedynym rozwiązaniem jest wykonanie wkładu koronowo- korzeniowego, który stanowi rdzeń pod przyszłą koronę protetyczną. Rozwiązaniem pośrednim są uzupełnienia typu inlay, onlay- przypominają one wypełnienia kompozytowe, jednak wykonywane są w laboratorium protetycznym inną techniką. O zaleconym sposobie odbudowy zęba poinformuje lekarz. Warto pamiętać, że z ostateczną odbudową nie należy zwlekać, bowiem może się zdarzyć, że odłamaniu ulegnie kolejna ścianka i wcześniej zaplanowana odbudowa nie będzie już możliwa.
Wybielanie
Czy wybielanie zębów boli?
Zdecydowana większość pacjentów nie doświadcza bólu w trakcie i po zabiegu. Niewielki procent bardzo wrażliwych pacjentów może odczuwać dyskomfort przez maksimum 12 godzin po zabiegu, związany ze zwiększoną wrażliwością zębów i dziąseł.
Czy jest bezpieczne?
Tak, testy naukowe dowiodły, że użyty nadtlenek wodoru do wybielania zębów jest skuteczny i bezpieczny.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wybielania zębów?
Tak, z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na epilepsję , osoby z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów (możliwość nasilenia objawów). Wybielać zęby można po 16 roku życia, kiedy ich rozwój jest już całkowicie zakończony.
Jak długo trwa wybielanie?
Zasadnicze wybielanie to trzy piętnastominutowe ekspozycje na światło lampy Beyond., wraz z zabiegami dodatkowymi przed i po wybielaniu zajmuje nieco ponad godzinę.
Czy wybielają się wypełnienia i korony protetyczne?
Nie, wypełnienia i korony protetyczne nie ulegają wybieleniu. Po około dwóch tygodniach, gdy dojdzie już do stabilizacji koloru zębów czasem konieczna jest wymiana wypełnień.
Piaskowanie
Po co w ogóle piaskować zęby?
Piaskowanie zębów ma sens nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Usuwając osady z miejsc trudno dostępnych, których nie jesteśmy w stanie usunąć szczoteczką do zębów, redukujemy liczbę szkodliwych bakterii. Zatem dotarcie do tych miejsc stanowi największą zaletę piaskowania.
Czy piaskowanie boli?
Piaskowanie nie jest bolesne, ale pacjenci mogą być narażeni na niewielki dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł, który ustępuje po 1-2 dniach. Wcześniej piasek dentystyczny miał słonawy smak, obecnie używa się piasku o smakach owocowych.
Czy piaskowanie jest bezpieczne?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Może być stosowanym jako izolowany zabieg, może być też elementem składowym fazy higienizacyjnej- tzn. połączony z usuwaniem kamienia i fluoryzacją pozabiegową. Po zabiegu piaskowania zaleca się 48 -godz. tzw. białą dietę (unikać palenia papierosów, kawy herbaty, barwiących soków i pokarmów).