logo silver 150h-cienCentrum Stomatologiczno-Medyczne SilverMed

Mosty porcelanowe na tlenku cyrkonu

Mosty porcelanowe na tlenku cyrkonu

Korony pełnoceramiczne w systemie LAVAstanowią aktualnie najdoskonalsze rozwiązanie w protetyce Pełnoceramiczne korony cyrkonowe LAVA.stomatologicznej. Innowacyjność koron pełnoceramicznych wynika z dwóch głównych elementów: zastosowaniawspomagania komputerowego przy ich projektowaniu i wykonywaniu (CAD/CAM) oraz stosowanego materiału, którym jest tlenek cyrkonu. Z połączenia tych dwóch czynników wynika szereg zalet koron pełnoceramicznych LAVA: estetyka, precyzja, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. 

 

ESTETYKA

 

Jak w każdym uzupełnieniu pełnoceramicznym jest doskonała. Brak podbudowy metalowej sprawia, że światło na koronach LAVA zachowuje się w sposób naturalny, typowy dla zdrowych własnych zębów. Korony pełnoceramiczne LAVA dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa oraz naturalnych refleksów świetlnych. Dzięki temu finalny efekt pozostaje bez kompromisów - ząb z koroną LAVA jest nie do odróżnienia od naturalnej korony własnego zęba.

 

PRECYZJA

 

Gwarantują ją komputery, zarówno na etapie projektowania koron (CAD - computer aided design) jak i ich późniejszego wykonania (CAM - computer aided manufacturing). Technologie CAD/CAM są z powodzeniem stosowane w wielu dziedzinach życia, system LAVA jest przykładem ich perfekcyjnego zastosowania w stomatologii. Model protetyczny jest skanowany przy użyciu bezdotykowego, trójwymiarowego skanera optycznego podłączonego do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem do projektowania uzupełnień LAVA.

 

Na podstawie uzyskanych przy skanowaniu informacji nasze laboratorium protetyczne projektuje w systemie CAD, przy użyciu dedykowanego programu komputerowego przyszłą podbudowę z tlenku cyrkonu.

 


Projekt korony protetycznej jest przekazywany drogą elektroniczną do autoryzowanego Centrum Frezowania LAVA - do niedawna w Niemczech, aktualnie do pierwszego w Polsce Centrum Frezowania LAVA. Tam zaprojektowane uzupełnienie jest komputerowo (w systemie CAM) frezowane z bloku tlenku cyrkonu z dokładnością do kilkunastu mikronów.

 

Protetyczne korony pełnoceramiczne LAVA frezowane w technologii CAD/CAM.
Frezarka alfanumeryczna w Centrum Frezowania LAVA

 

WYTRZYMAŁOŚĆ
 

Zapewnia ją tlenek cyrkonu, który  jest bardzo twardy i wykazuje dużą odporność na ścieranie. Zapewnia to trwałość i długi okres użytkowania wykonanych z niego koron LAVA. Tlenek cyrkonu zapewnia koronom wytrzymałość nawet trzykrotnie wyższą od sił występujących w jamie ustnej podczas żucia, dlatego jest idealny do odbudowy nie tylko przednich zębów, ale również bocznych.

 

Korony pełnoceramiczne LAVA są twarde i wytrzymałe.
Korony pełnoceramiczne LAVA są bardzo twarde i wytrzymałe

 

BEZPIECZEŃSTWO

Zapewnia je wysoka biozgodność tlenku cyrkonu. Dzięki temu korony pełnoceramiczne LAVA nie drażnią tkanek i nie powodują uczuleń. Tlenek cyrkonu jest na tyle dobrze tolerowany przez żywy organizm, że może być wprowadzony do jego wnętrza. Z tego względu od 30 lat znajduje zastosowanie w endoprotezach stawów biodrowych. 

 

GWARANCJA
Po zamocowaniu uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej i zakończeniu leczenia pacjent otrzymujeCertyfikat LAVA 3M ESPE, dokumentujący 15 lat gwarancji na wykonane uzupełnienie. Każda pełnoceramiczna korona LAVA posiada indywidualny numer, który jest wpisany w certyfikat gwarancyjny. Podając numer podbudowy cyrkonowej na stronie internetowej producenta systemu można zweryfikować autentyczność koron LAVA.


ZASTOSOWANIE

Pełnoceramiczne korony LAVA należą do najbardziej uniwersalnych. Dzięki swojej estetyce są idealne do obdudowy zębów w odcinku przednim, dzięki wytrzymałości doskonale nadają się nawet do długich i znacznie obciążonych mostów w odcinku bocznym. Korony i mosty pełnoceramiczne LAVA wykonuje się również na implanty.

Kiedy zatem warto zdecydować się na korony pełnoceramiczne LAVA? Na pewno w odcinku przednim - jakość estetyczna takiego rozwiązania pozostaje bez konkurencji. W odcinkach bocznych ze względu na znacznie niższą cenę częściej wybiera się korony porcelanowe na podbudowie stalowej, jednak pacjenci, którzy zdedydują się na korony LAVA również w odcinkach bocznych, na pewno nie pożałują tej inwestycji.